Silinen Verileri Kurtarma


Harddiskten Silinen Veriler Tekrar Geriye Alınabilir Mi?  

Datalar disk yapısında genel olarak adreslendirme olarak adlandırdığımız  bölümlerden kaldırılmaktadır. Bazı zamanlarda  herhangi bir müdahale yapmadığınız halde bir takım verileri oluşturduğunuz adreslerde bulamayabilirsiniz. Ya da diskinizde ayırdığınız bölümlerin içeriğini göremediğiniz zamanlarda olabilir.

Öncelikle işletim sistemlerinde görsel klasör, masaüstü veya belgelerim gibi alanlardan klasörler oluşturur ve içerisinde önemli dosya türlerini saklarız. Ancak bu tür kurtarma çalışmalarında işlemler daha değişik bir şekilde ilerlemektedir. Yani bizler dosyaları sizin kaybettiğiniz ortamlarda aramayız. Bu konu hakkında geliştirilmiş özel yazılımlarla silinen veya kaybolan dosyaların diskte bulundukları adresleri inceleyen interfaceler ve bazı yazılımlar kullanmaktayız.


Harddiskler genel olarak verileri bulundukları adresten silmek yerine, sizlere daha basit bir örnek gibi belirteceğimiz içindekiler olarak bilinen bölümden kaldırmaktadır.  Bu konuyu anlamanızı sağlayacak en kolay uygulama yolu büyük boyutlu verilerin kopyalanma süresiyle silme zamanlamasını kıyaslayarak görebilirsiniz. Aslında silinmiş olarak var sayılan alanda eski dosyalarınız bulunmaktadır. Nitekim boş olarak var sayılan alanlar üzerine herhangi  bir data yazılana kadar kurtarılması mümkündür. 


Dosya türlerini birbirinden ayırt eden yapısal bazı önemli farklılıklar vardır. Ve bu noktada bizlere belirttiğiniz bilinen dosya türlerinden ( fotoğraf, ses, video, e-mail, veri tabanı veya office dosyaları gibi ) hedef alarak oluşturulduğu tarih ve düzenlendiği zaman koşullarını göze alarak kurtarılan verilerin herhangi bir yapısal değişikliğe maruz kalmadığını ve dosya bütünlüğünü kontrol ederek sizlere en hızlı ve güvenli bir şekilde teslim etmekteyiz.

 Bu tür bir data kaybı söz konusu olduğu takdirde harddisk üzerine her hangi bir veri aktarılmadan veya amatör kurtarma programlar yüklemeden bizlere diskinizde problemin meydana geldiği şekilde ulaştırılması çok önemlidir. Çünkü bu tür verilerin aktarımı sonrasında silinen dosyalarınızın bulunduğu adreslere yazılabileceği ihtimalini sizlere hatırlatmaktayız. 

Harddisk kurtarma konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan sıradan servisler içerisinde data kaybı meydana gelmiş disklere bir takım yazılımlar yükleyerek sözde kurtardık dedikleri sadece adı ve uzantısı aynı olan ve içerikleri bozuk dosyaları söz konusu harddisklere yüklediklerinden dolayı normal koşullarda yüzde yüz kurtarılabilinecek durumda olan harddisklerinizi bir daha geri getirilemez bir şekilde sizlere harddiskinizde kurtarma yapılamıyor diyerek teslim ederler.