Server Veri Kurtarma

Server Nedir ?

Sunucu diğer adıyla Server, herhangi bir ağ üzerinden  bir programı  veya bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma verilen isimdir. Burada ana nokta, serverlerin bir bilgisayar ağına bağlı olmasıdır.

Donanımsal olarak serverlerin , sorunsuz çalışmak üzere kurulmuş , güvenilikli , çoklu kullanıcıya hizmet veren bilgisayar sistemleri olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, PC Labs'ın bulunduğu bilgisayar sistemleri bir sunucudur ve bu bilgiler ağ aracılığıyla siteyi ziyaret edenlere bilgiler dağıtılır/paylaşılır. Bilgisayar serverlerinin  yanında, yazılım serverleri de  mevcuttur. Örneğin, MySQL Server bir veritabanı server  yazılımıdır ve bunu bir sunucuya yüklediğimiz zaman bu sunucuya genellikle database server veritabanı sunucusu deriz.


Neden Sunuculara İhtiyacımız Var ?

Serverlere olan ihtiyaç, işlemlerimizi bilgisayar sistemleri aracılığıyla  yaptığımız ve bilgileri bu sistemlere depoladığımız zamanlarda gerçekleşmektedir. Günümüzde bilgisayar sistemlerinin ve teknolojik aletlerin kullanımını tartışmamıza bile gerek yok. Artık bir çok işletme bilgilerini merkezi noktada saklıyor ve bilgileri şubelerine/müşterilerine bu merkezden paylaşım yapıyor. Merkezde bu bilgileri saklama görevini yapan, sürekli çalışır durumda olan bilgisayar sistemine  sunucu adı verilir.Günümüzde, bilgisayar sistemlerinin sürekli çalışmasının çok önemli olduğu finans, sağlık, eğitim gibi görevler yapan şirketler bulunmaktadır.Bu alanlarda en ufak zaman kayıpları bile çok büyük boyutta iş ve para kaybına sebeb olabilmektedir. Hele hele bilgilerin bütünlüğü ve sorunsuz bir şekilde saklanabilmesi şirketler için çok önemli bir hale geldi. Bir bankanın son 1 saat içerisindeki yapılan işlemlerini sunucu problemi sebebiyle kaybettiğini düşündüğünüzde, ortaya çıkan iş ve para kaybını görmek oldukça mümkün ve gözle görülür bir durumdadır. Düzgün işlemeyen bilgisayar sistemlerinin bile para , iş ve emek  kaybına sebeb olduğunu zaman zaman canlı örnekleriyle görüyoruz.

Server Veri Kurtarma

Günümüzde sunucular, modern iş dünyasının omurgasını oluşturuyor. Bunlar, günlük yapılan işlemleri saklayan depolama alanlarıdır. Şirketlerin önemli ve değerli bilgilerini korumak amacıyla gerekli önlemler alınsa bile, önceden tahmin edilemeyeceği için önlenmesi mümkün değildir. Sunucularda,bireysel ortamlarda, kişisel bilgisayarlardaki ve iş istasyonlarındaki saklanan harddisklerde aynı hatalar görülebilir. Ayrıca modern sunucu depolama sistemlerinin artan karışıklığı nedeniyle daha fazla data kaybı sorunlarını oluşturabilir. Bu anlamda sunucuları bir kraliçe arıya benzetebiliriz. Yüzlerce kullanıcının verilerini kurtarmaya  çalıştığı ancak verilerini kurtaramadığı sunucular üzerinde kurtarma çalışmaları yapmaktayız. Bu tür sunucuların düzenli olarak yedeklenmesi ve oluşabilicek bir çok hasar için önlemler alınması gerektiği halde ülkemizde ve dünyada bunlar göz önüne alınmamaktadır ve bundan dolayı bir çok sunucu hatalarıyla karşılaşabiliyoruz. Kurtarma sonrasında geriye getirilen tüm veriler yine eşit şartlara sahip ortama transfer edilerek server veri kurtarma tamamlanmaktadır.