Server Veri Kurtarma

Server Nedir ?

Sunucu diğer bir deyişle Server, herhangi bir bağlantı,ağ vb. üzerinden bir programı veya datayı farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma verilen isimdir. Burada önemli olan nokta, sunucuların bir bilgisayar ağına bağlı olmasıdır.

Donanımsal olarak bu sunucuların, sorunsuz bir şekilde çalışmak üzere kurulmuş, güvenilikli, çoklu kullanıcıya hizmet veren bilgisayar sistemleri olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, PC Labs'ın bulunduğu bilgisayar sistemleri bir serverdir ve bu bilgiler ağ aracılığıyla siteyi ziyaret eden kullanıcılara bilgiler dağıtır/paylaşır. Bilgisayar sunucularının yanı sıra, yazılım için kullanılan sunucular da mevcuttur. Örneğin, MySQL Server bir database(veri tabanı) sunucu yazılımıdır ve bunu bir sunucuya yüklediğimiz zaman bu sunucuya genellikle database server veritabanı sunucusu deriz.

Sunuculara Neden İhtiyaç Duyarız?

Sunuculara olan ihtiyaç, çalışmalarımızı bilgisayar sistemleri yardımıyla yaptığımız ve dataları bu sistemlere depoladığımız zamanlarda gerçekleşmektedir. Zamanımızda  bilgisayar sistemlerinin ve teknolojik aletlerin kullanımının oldukça önemli olduğunu tartışmamıza bile gerek yok. Artık bir çok işletme datalarını merkezi noktada saklıyor ve bilgileri şubelerine/müşterilerine bu merkezden paylaşım yapıyor. Merkezde bu dataları koruma görevini yapan, sürekli bir şekilde çalışır durumda olan bilgisayar sistemine sunucu adı verilir.


Günümüzde, bilgisayar sistemlerinin sürekli çalışmasının çok önemli olduğu finans, sağlık, eğitim gibi görevler yapan şirketler bulunmaktadır. Bu alanlarda en ufak zaman kayıpları bile çok büyük boyutta iş ve para kaybına sebep olabilmektedir. Hele hele bilgilerin bütünlüğü ve sorunsuz bir şekilde saklanabilmesi şirketler için çok önemli bir hale geldi. Bir bankanın son 1 saat içerisindeki yapılan işlemlerini sunucu problemi sebebiyle kaybettiğini düşündüğünüzde, ortaya çıkan iş ve para kaybını görmek oldukça mümkün ve gözle görülür bir durumdadır. Düzgün işlemeyen bilgisayar sistemlerinin bile para, iş ve emek  kaybına sebep olduğunu zaman zaman canlı örnekleriyle görüyoruz.

Server Veri Kurtarma

Günümüzde sunucular, modern iş dünyasının bir nevi omurgasını oluşturuyor. Bunlar, günlük yapılan işlemleri saklayan depolama alanlarıdır. Şirketlerin önemli ve değerli bilgilerini korumak amacıyla gerekli önlemler alınsa bile, önceden tahmin edilemeyeceği için önlenmesi mümkün değildir. Sunucularda, bireysel ortamlarda, kişisel bilgisayarlardaki ve iş istasyonlarındaki saklanan harddiskler de aynı hatalar görülebilir. Ayrıca modern sunucu depolama sistemlerinin artan karışıklığı nedeniyle daha fazla data kaybı sorunlarını oluşturabilir. Bu anlamda sunucuları bir kraliçe arıya benzetebiliriz. Yüzlerce kullanıcının verilerini kurtarmaya çalıştığı ancak verilerini kurtaramadığı sunucular üzerinde kurtarma çalışmaları yapmaktayız. Bu tür sunucuların düzenli olarak yedeklenmesi ve oluşabilecek bir çok hasar için önlemler alınması gerektiği halde ülkemizde ve dünyada bunlar göz önüne alınmamaktadır ve bundan dolayı bir çok sunucu hatalarıyla karşılaşabiliyoruz. Kurtarma sonrasında geriye getirilen tüm veriler yine eşit şartlara sahip ortama transfer edilerek server veri kurtarma tamamlanmaktadır.