Raid Veri Kurtarma

Raid harddiskler arasında veri paylaşımı için birçok harddisk'ten faydalanarak yapılan veri depolama tasarısıdır. RAID tasarılarının bir kısımını birbirlerine ayaklarından bağlanmış dağcılara benzetebiliriz. İçlerinden biri yürüyemez durumda olduğunda diğerlerinin ilerlemesini yavaşlatabilir veya durmasına sebep olur. Ancak doğru RAID tercih edilirse veriler doğal akışında kendiliğinden yedeklenir. Tek diske göre, RAID sistemlerin farkı, veri bütünlüğünü, hata toleransını, iş çıkarma yeteneğini ve toplam disk kapasitesini yükseltmesidir. Özgün olarak disk kapasitesini yükseltmekle beraber disk performansını da yükseltmesi ve verileri eş zamanlı olarak yedeklemeyi sağlayabilir.Raid Disk Veri Kurtarma

Sorunlu RAID harddisklerdeki datalarınızı, alanında uzman ekibimizle kurtarma çalışmalarını sürdürmekteyiz.


RAID 0 ,

RAID 0 sadece performans için üretilmiş teknolojidir. Minimum 2 disk ile oluşturulur. Sabit disklerden birisi çalışmazsa tüm veriler kaybolur. Güvenliğin yüksek düzeyde olduğu sunucularda genellikle RAID 0 kullanılmamasının nedeni budur.


RAID 1 ,

RAID 1′de yapı çok farklıdır.Yine minimum 2 disk ile oluşturulan bu yapıda RAID kartına gelen tüm datalar iki diske de aynı şekilde yazılır. Bu işleme Mirroring’te denilir.Bir arıza meydana geldiğinde diğer disk problem olmamış gibi işlemlere devam eder.Kapasite anlamında da tek disk kapasitesi elde edilir.


RAID 2 ,

En az 14 disk ile yapılır. Hem maliyet , hem de kullanış açısından tercih edilmemektedir. 14 diskli yapıda toplam kapasitenin %71′i 39′lu diskli yapıda toplam kapasitenin %82′si kullanılır.


RAID 3 ,

Bu yapı en az 3 disk ile oluşturulur. Disklerden biri çalışmaz ise data kaybı yaşanmaz. Datalar parite diski hariç; tüm harddisklere dağıtılır.Bu tasarıda tek bir adet  parite diski olduğu için erişim hızı çok yüksektir. RAID 2 gibi RAID 3 te günümüzde kullanılmamaktadır.


RAID 4,

Bir disk başarısız olsa bile dataları içeren Mantıksal Sürücü kullanılabilir. Takılı kapasite ile kullanılabilir kapasite oranının iyi olması nedeniyle genellikle veri depolama amaçlı büyük sistemlerde kullanılır. Artıklık bilgisini hesaplamak gerektiğinden yazma performansı sınırlıdır. Bu da RAID 4'ün dezavantajı'dır.

RAID 5,

Günümüzde en çok kullanılan ve en popüler yapı RAID 5′tir . En az 3 disk ile oluşturulur. Parite bilgisi tüm disklere dağıtılır. Yani tüm disklerde hem data hem parite bilgisi saklanır. Veriler disklere yazılmadan önce RAID kart üzerinde parçalara bölünür ve parite bilgisi ile birlikte disklere dağıtılır. Yüksek kullanılabilirlik ve bir disk çalışmıyor olsa bile verileri içeren Mantıksal Sürücü kullanılabilir olması avantajıdır. Ayrıca disk kapasitesini daha hızlı bir  biçimde kullanmanızı sağlar (x diskinden oluşan bir dizide veri depolaması için x-1 disk kullanılır) Artıklık bilgisini hesaplamak gerektiğinden yazma performansı sınırlıdır. Bu da RAID 5'in dezavantajıdır. Takılı kapasite ile kullanılabilir kapasite oranının çok iyi olması nedeniyle genellikle veri depolama amaçlı büyük sistemlerde kullanılır.


RAID 6

RAID 6 minimum 4 disk ile yapılır. Bu yapıda RAID 5 gibi dağıtılmış pariteler kullanır. Okuma hızı oldukça yüksektir. Ama yazma hızı çift parite tutasından dolayı RAID 5′e göre daha yavaştır. RAID 6 bu yapıyı destekleyen bir donanım ile yapılabilinir.


RAID 10,

 RAID 0 (Performans) ile RAID 1′in (Data Güvenliği) bileşimidir. RAID 4 ve RAID 5′ten farklı olarak, eşlik bilgilerinin hesaplanması gerekmez. RAID 10 disk serileri iyi bir performans ve veri güvenliği sunar. RAID 0′da olduğu gibi, en iyi performans, sıralı yüklerde sağlanır. RAID 1′e benzer biçimde, takılı kapasitenin %50′si artıklık için kullanılır. Yüksek kullanılabilirlik, iyi bir yazma performansı ve disklerden biri başarısız olsa bile verileri içeren Mantıksal Sürücü kullanılabilir. En az dört adet olmak üzere çift sayıda harddisk gerektirir. Bu kapasitenin yalnızca yarısı kullanılabilir olması RAID 10'un dez avantajıdır. Genellikle sıralı yazma performansının yüksek olması gereken ortamlarda kullanılır.


RAID 15,

RAID 15 en az 6 disk ile elde edilir.2 raid 5 yapısının RAID 1 ile birleştirilmesi ile elde edilir.En güvenli yapıdır.Yüksek güvenli verilerin saklanmasında kullanılır.


RAID 50,

En az 6 adete disk ile oluşturulan bir yapıdır. 2 tane Raid 5′in Raid 0 ile birleştirilmesi ile yapılır. Hem performanslı hemde güvenlidir.


RAID 51,

RAID 50 ile çok benzerdir. 2 adet Raid 1 yapıyı Raid 1 ile birleştirerek üretilir. En güvenli yapılardandır.


RAID 60,

En az 8 diskten faydalanarak elde edilen bu yapı 2 adet Raid 6 yapıyı Raid 0 yapısı altında birleştirilir. Çok pahallı fakat güvenilir bir raid Data kurtarma yöntemdir.


RAID 0+1,

Raid teknolojisinde performans anlamında en üst seviyede bulunan Raid yapısı budur. Disk sayısı ne kadar fazla ise performans o derecede artar. En az 4 disk ile oluşturulabilir.


http://diskdoktoru.com/hizmetler/raid-veri-kurtarma.html